Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
09.10.2018

Цела Англија во „војна“ за тинејџерот на Борусија Дортмунд

Џејдон Санчо е новата фудбалска сензација на „милионерите“.

Борусија Дортмунд во своите редови има вистински фудбалски „бисер“. Младиот крилен офанзивец Џејдон Санчо го привчеле вниманието на топ 6 екипите од Премиер лигата со своите настапи во жолто-црниот дрес оваа сезона, а Дортмунд во него го пронајде новиот Усман Дембеле, од кого во иднина „дебело“ ќе заработат.
Имено, Ливерпул, Арсенал, Сити, Јунајтед, Челзи и Тотенхем, сите се интересираат за услугите на овој млад англиски фудбалер, кој пред извесно време потпиша нов договор со бундеслигашот. Од таборот на германскиот клуб се свесни дека со текот на времето ќе мора да го продадат овој играч, но за разделба ќе бараат најмалку 100 милиони евра оштета. Санчо беше цел на овие гиганти и пред да се пресели во редовите на Дортмунд, откако лани ја напушти академијата на Манчестер сити.
Иако има само 18 години, Санчо од почетокот на оваа сезона се наметна во првиот тим, добива сѐ повеќе шанса од тренерот Февр, а тој возврати со седум асистенции и еден гол на мечевите кои ги одигра во Бундеслигата, каде што сега е најдобар местач на голови во германскиот шампионат.

Најнови вести