Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
27.2.2018

Нејмар сепак тешко повреден, можеби сезоната за него е завршена

Иако во неделата по натпреварот се појавија информации дека Нејмар не е тешко повреден во дуелот со Марсеј, клубот потврди дека најскапиот играч на светот доживеал фрактура на метатарзалната коска на стапалото и изместување на глуждот на десната нога и дека се работи за тешка повреда.

Нејмар се повреди во 77-мата минута од натпреварот против Олимпик Марсеј, во којшто ПСЖ славеше со 3-0. Првите информации најавуваа дека Нејмар претрпел само изместување на глуждот на глуждот на десната нога и дека ќе биде подготвен за реваншот од Лигата на шампионите против Реал.
Но, по деталните прегледи и магнетната резонанца утврдено е дека се работи за тешка повреда. Нејмар има фрактура на петтата метатарзална коска и изместување на глуждот на десната нога.
ПСЖ нема соопштено колку долго Нејмар ќе биде надвор од теренот, но обично закрепнувањето од ваква повреда трае меѓу два и три месеца. Габриел Жесус поради слична повреда беше надвор од теренот десет седмици. Тоа би можело да значи дека Нејмар може да го пропушти остатокот од сезоната за ПСЖ.

Најнови вести