Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
10.10.2018

Голот на Марсијал против Њукасл го чинеше Манчестер осум милиони евра

Жозе Мурињо си ја спаси работата, а на Манчестер касата се „олесна“ по последната победа во Премиер лигата

Манчестер јунајтед на спектакуларен начин успеа да направи пресврт и да стигне до победа против Њукасл, во последното одиграно коло од Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ губеа со 0:2 по само 10 минути игра и така беше се до 70 минута. Во последните 20 минути од средбата, Манчестер направи целосен пресврт и стигна до триумф од 3:2.
Најпрво Хуан Мата погоди за 1:1, потоа Ентони Марсијал израмни на 2:2, а Алекс Санчез со голот во 90 минута погоди за 3:2 и голема радост на навивачите на „Олд Трафорд“. Победата значеше и останување на Мурињо на клупата на најтрофејниот англиски клуб. Интересно е што победата, односно голот на Марсијал донесе и една лоша вест за Манчестер.
Англискиот гигант ќе треба да исплати осум милиони евра на Монако, клубот од каде што пристигна Марсијал. За Французинот беа платени 50 милиони евра, но трансферот може да достигне и фантастични 80 милиони евра, доколку се исполнат сите бонуси.
Токму еден таков бонус е постигнувањето на 25 погодок на Марсијал во Премиер лигата. Во клаузулата стои дека Манчестер ќе треба да исплати осум милиони евра, ако Французинот стигне од доаѓањето на „Олд Трафорд“ во 2015 година, па се до крајот на оваа сезона, стигне до 25 погодоци во првенството. Токму погодокот против Њукасл беше тој 25 погодок на кој најмногу се израдуваа во Монако.

Најнови вести