Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
09.10.2018

Во Реал има кланови, се знае кои играчи сакаат отказ на тренерот

Кралскиот клуб повеќе од 400 минути нема дадено гол.

Реал Мадрид веќе четири меча не може да даде гол, а не пак да помисли да се израдува на победа. Поразите од Севилја, Алавес и ремито против Атлетико Мадрид во Примера дивисион, како и неуспехот во Москва против ЦСКА (пораз од 1-0) во Лигата на шампионите, доведоа тензија во клубот.

Хулен Лопетеги летово седна на клупата на тимот од „Сантијаго Бернабеу“, но не се снајде најдобро. Реал е далеку од ланската игра. Факт е дека го нема Кристијано Роналдо, но зачудувачки е како гигант како Реал не може да даде гол повеќе од 400 минути.

Лошите резултати создадоа и лоша атмосфера, а играчите се поделиле во два табора. Едниот клан сакаат Лопетеги да добие отказ, додека другите застанале во заштита на тренерот. Најдобриот фудбалер во светот според ФИФА, Лука Модриќ, е предводник на играчите кои сакаат Лопетеги да добие отказ. Веднаш до Модриќ е и Бразилецот Марсело. Ним им пречи тоа што Лопетеги често експериментира со составот, па се случува дури и Модриќ да биде на клупата за резерви.

Од другата страна, како поддржувачи на Лопетеги се капитенот Серхио Рамос, Тони Крос со уште неколку играчи. По поразот од Алавес, Рамос јавно излезе и рече дека тренерот има целосна поддршка. Следниот меч од првенството Реал ќе го игра на свој терен, против Леванте на нашиот репрезентативец Енис Барди.

Најнови вести