19.10.2018

Леброн „здиве“ на стартот, но потоа Портланд го скроти

„Кралот“ имаше маестрални потези, но стартуваше со пораз во дресот на Лејкерс

Леброн Џејмс со пораз дебитираше во дресот на Лос Анџелес лејкерс во НБА лигата. Рано утрово, „кралот“ го одигра првиот натпреварувачки дуел за Лејкерс и загуби. „Езерците“ беа поразени на гостувањето кај Портланд со 128:119.
Интересно беше дебито на Џејмс. Тој започна силовито и уште во првите неколку минути имаше две забивања, покажувајќи кој ќе биде главен во тимот.
Три четвртини се водеше неизвесна битка на теренот на Портланд, а домаќините во последната четвртина ја стекнаа предноста која им овозможи мирна завршница. Во решавачките 12 минути Портланд влезе со предност од 93:91, но потоа со неколку поени во низа стигнаа до двоцифрена предност, која Лејкерс не успеа да ја стигне до крајот на дуелот.
Леброн одигра 37 минути и заврши со 26 поени, 12 скока, а имаше и шест асистенции. Џош Харт додаде 20 поени, Инграм имаше 16, а Кузма постигна 15 поени за поразенот тим. Во тимот на Портланд, Лилард со 28 поени беше предводник до победата.
Во останатите два меча кои се одиграа утрово: Филаделфија – Чикаго 127:108, Вашингтон – Мајами 112:113.