14.10.2018

Полска се бранеше, Италија погоди во судиското надополнување

Италија забележа круцијална победа против Полска во самиот финиш на мечот

Средбата меѓу Полска и Италија заврши во корист на избраниците на Роберто Манчини, со гол пред самиот крај на натпреварот. Во рамките од третото коло во група 3 од сегмент Д, „аѕурите“ триумфираа со 1-0 во Хожув, иако не искористија бројни шанси за погодок во текот на мечот, додека Милик беше единствениот кој се закани кон голот на Донарума. Рамката од голот и расположениот Шчесни беа одговорни што Италијанците не стигнаа реализираа во првото полувреме, а толку посакуваниот гол го постигна Бираги во 92-та минута.

Со оваа победа, Италија сега е на второто место со четири бода и два помалку од Португалија, додека Полска со два порази од три меча и еден освоен бод, по сите изгледи ќе се пресели во сегментот Б.

Во сегментот Ц група 4, Црна Гора славеше убедлива победа на гости кај Литванија со 4-1. „Соколите“ иако на оваа средба настапија без најдобриот поединец Стеван Јоветиќ, беа сигурни во реализацијата. За црногорскиот состав, два гола постигна  Мугоша ( 10‘, 45+1‘) и по еден Копитовиќ (35‘) и Зориќ (86‘), додека Баравикас постигна почесен погодок за домаќините на неколку минути пред крајот на мечот.

Израел со конечни 2-0 му го нанесе вториот пораз на Албанија во групата 1 од сегментот Ц. Стрелци на головите Хемед и Саба, во осмата, односно 83-тата минута од мечот.