07.9.2018

Жоржињо од трагичар во херој за Италија

Полска имаше драгоцена предност во Болоња против „аѕурите“, Жоржињо спаси бод за Италија од белата точка

Италија и Полска одиграа реми од 1-1 во групата 3 од Сегментот А во Лигата на нациите. „Аѕурите“ пред своја публика мораа да се извлекуваат од пораз против непријатните Полјаци, Манчини пропушти деби од соништата на клупата на Италија.

Полска поведе со фудбалерот кој настапува во Серија А, Пјотр Зиелински, откако Жоржињо го загуби поседот на топката во опасната зона и практично им го подари голот на гостите. Израмнувачкиот гол Италија го постигна дури во вториот дел, односно во 78-мата минута.  Блажиковски направи фаул за најстрога казна, а Жоржињо се поправи за претходно направената грешка, реализирајќи за 1-1.

Во групата 2 од Сегмент Б,Турција на домашен терен претрпе пораз од 1-2 од националниот состав на Русија. За тимот кој го предводи Станислав Черчесов, стрелци на погодоците беа Черишев во 13-тата, односно Ѕиуба во 49-тата минута, додека за домаќините погоди Сердар Азиз пред крајот на првото полувреме.