Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
28.5.2018

Вардар четврти во Лигата на шампионите сезонава

Екипата на Вардар заврши на четвртото место во Лигата на шампионите оваа сезона. Во натпреварот за третата позиција на фајнал фор турнирот во Келн, Вардарци изгубија од ПСЖ со резултат 23-28.

Вардар доби медал за учество во фајнал фор турнирите во Лигата на шампионите за пласманот на четвртата позиција. Исто како и во ланското финале против ПСЖ, ракометарите на Вардар ја загубија концентрацијата и овој пат на крајот завршија со пораз од 28-29.
Во екипата на македонскиот состав сега нема да настапуваат Арпад Штербик и Јања Војводиќ, а на турнирите во фајнал фор дебитираа Даниел Ѓорѓески и Мартин Поповски. Исто така, на натпреварот не настапи и Илија Абутовиќ, кој е повреден.
Вардарци најголеми проблеми имаа во нападот, каде што често ја губеа топката, додека лидер на одбраната беше Страхиња Милиќ. На почетокот на второто полувреме, Вардар поведе со 14-17 со головите на Македа и Марсениќ, но веднаш возврати Конку. Во екипата на македонскиот шампион имаше премногу исклучувања и ПСЖ го искористи тоа и ја намали предноста на противникот, а потоа и ремизираше 20-20 со погодокот на Ремили во празниот гол.
До 58-мата минута од натпреварот се играше гол за гол, а потоа ПСЖ со погодоците на Ремили и Генсхајмер поведе со 28-26. Во последниот напад Цилиндриќ ја загуби топката и тоа значеше крај за надежта на Вардар да го освои бронзениот медал, а потоа Ремили го постигна неговиот деветти гол и ја реши судбината на Вардар.

Најнови вести