25.1.2012

Ватерполистите поразени и од Романците

Македонската ватерполо репрезентација ја загуби и последната шанса за место во квалификациите за олимписките игри откако денеска загуби од Романија со резултат 10-12.

Во првото полувреме Романците успеаја да направат разлика, но нашите ватерполисти бргу се соземаа и резултатски се вратија во игра, па на полувремето разликата за Романците беше само еден гол.

Второто полувреме македонските репрезентативци повторно паднаа во играта и веќе по првите шест минути заостануваа шест гола. До крајот повторно се вратија во игра, дури и имавме шанса за израмнување, но не ја искористивме и им дозволивме на Романците да зголемат на два гола разлика, која до  крајот успеаја да ја одржат.

На Македонија сега ѝ останува да се бори за единаесеттото место на шампионатот, поточно претпоследното, а противник ќе ни биде поразениот од натпреварот Шпанија и Турција.