Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
08.10.2018

Сите 30 номинирани фудбалери за Златна топка 2018

„Франс фудбал“ ги обелодени сите 30 имиња кои ќе конкурираат за престижната награда

Во текот на денот, „Франс фудбал“ ги обелоденуваше дел по дел номинираните фудбалери за престижната награда Златна топка. 30 фудбалери се во конкуренција за индивидуалното одличје, а меѓу нив секако се најдоа и петкратните освојувачи и рекордери, Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Исто така, на листата се најдоа и Лука Модриќ, плејмејкерот на Реал Мадрид кој претходно си собра наградите за најдобар фудбалер според ФИФА, како и најдобар фудбалер на Светското првенство во Русија. Меѓу нив е и златното момче од 2017 година, Килијан Мбапе, како и најскапиот фудбалер на светот, Нејмар. И најдобриот играч во Премиер лигата за минатата сезона, Мохамед Салах, исто така се избори за место межу најдобрите 30.

Списокот од 30 фудбалери е составен од страна на редакцијата на „Франс фудбал“, додека во постесниот круг ќе влезат само пет играчи, а своите гласови ќе ги добиваат од 176 фудбалски новинари од светот. Конечниот победник ќе биде прогласен на церемонијата во Париз на 3-ти декември.

Комплетната листа на номинирани фудбалери за Златна топка:

Серхио кун Агуеро (Манчестер сити, Аргентина), Алисон Бекер (Ливерпул, Бразил), Герет Бејл (Реал Мадрид, Велс), Карим Бензема (Реал Мадрид, Франција), Единсон Кавани (ПСЖ, Уругвај), Тибо Куртоа (Реал Мадрид, Белгија), Кристијано Роналдо (Јувентус, Португалија), Кевин де Брујне ( Манчестер сити, Белгија), Роберто Фирмино (Ливерпул, Бразил), Диего Годин (Атлетико Мадрид, Уругвај), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид, Франција), Еден Азар (Челзи, Белгија), Иско Аларкон (Реал Мадрид, Шпанија), Хери Кејн (Тотенхем, Англија), Н’голо Канте (Челзи, Франција), Уго Љорис (Тотенхем, Франција), Марио Манџукиќ (Јувентус, Хрватска), Садио Мане (Ливерпул, Сенегал), Марсело (Реал Мадрид, Бразил), Килијан Мбапе (ПСЖ, Франција), Лионел Меси (Барселона, Аргентина), Лука Модриќ (Реал Мадрид, Хрватска), Нејмар (ПСЖ, Бразил), Јан Облак (Атлетико Мадрид, Словенија), Пол Погба (Манчестер јунајтед, Франција), Иван Ракитиќ (Барселона, Хрватска), Мохамед Салах (Ливерпул, Египет) ,Серхио Рамос (Реал Мадрид, Шпанија), Луис Суарез (Барселона, Уругвај) ,Рафаел Варан (Реал Мадрид, Франција).

Најнови вести