Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
11.10.2018

И Мурињо во Подгорица ќе ги гледа „соколите“ и „орлите“

Дуелот на Црна Гора и Србија е дерби на денот кое не смее да се пропушти

Понудата на SPORT LIFE за денеска, нуди примамливи квоти за натпреварите од Лигата на нации, и серијата пријателски мечеви кои се играат низ светот. Издвојуваме пет натревари, три од Лигата на нации и два контролни, за кои мислиме дека се најинтересни во овој не баш „посен“ празничен четврток.

Секако на прво место е дуелот на двете земји кои до пред некоја година беа во заедничка држава, а потврдено е дека во ложата на стадионот во Подгорица ќе биде и тренерот Жозе Мурињо, кој бил поканет од Предраг Мијатовиќ.

Црна Гора – Србија (20.45 часот)

Според сите најави, треба да се очекува голови да дадат двете селекции, бидејќи во двата тима ќе фалат неколку значајни играчи. Гостите се поквалитетен тим, но домашните ќе бидат помотивирани, и можеби ќе имаат проблем да ја контролираат еуфоријата. Предност на Црна Гора е искуството на селекторот Тумбаковиќ кој му беше тренер на српскиот селектор Крстајиќ во Партизан.

Предлог тип: Х2 & 2-4 (2.20)

 

Полска – Португалија (20.45 часот)

Ова е меч на кој не би требало да има премногу голови поради ситуацијата со ѕвездите. Левандовски не е форма, од друга страна ќе го нема Кристијано Роналдо. После СП, двата тима одиграа два меча со 0-2 гола. Полјаците не забораваат дека беа елиминирани на пенали од Португалија на ЕП 2016.

Предлог тип: 1-3I&1-3II (2.20)

 

Франција – Исланд (21.00 часот)

Светскиот првак е голем фаворит против островјаните кои имаат низа од девет меча по ред без победа. Мбапе и Гризман треба да бидат гаранција дека „галските петли“ ќе дадат барем три кола, од кои најмалку еден во првото полувреме. Франција во 2018 година има само еден пораз, пролетоска во пријателски меч со Колумбија.

Предлог тип: Т1 1+I& T1 3+ (2.05)

 

Велс – Шпанија (почеток 20.45 часот)

Велшаните се непредвидливи, особено кога играат дома, но за нив голем хендикеп е отсуството на Герет Бејл. Од друга страна, Шпанија со новиот селектор Луис Енрике, славеше на „Вембли“ и на растури Хрватска со 6:0, па реално е добрите игри и победи да продолжат. „Црвената фурија“ 33 години нема гостувано во Кардиф и ова им е шанса да се реваншираат за тогашниот пораз од 0:3.

Предлог тип: 2-2 (2.15)

 

Русија – Шведска (21.45 часот)

„Единицата“ за мечот во Калининград се наметнува бидејќи Русите некако полесно ја пребродија смената на генерации, и имаат подобри резултати во последно време, отколку „викинзите“. Победата на гости кај Турција е голем чекор за Русите кон освојување на првото место во групата. Шведска има три порази по ред, од кои еден дома од Турција.

Предлог тип: 1 (2.12)

Најнови вести