Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
11.10.2018

Интер фино се опари од играњето во ЛШ

Клубот од Милано за еден ипол месец инкасираше 54 милиони евра

Приходите на Интер од досегашното играње во Лигата на шампионите се 44,3 милиони долари, а уште 10 милиони од продажба на билети на „Џузепе Меаца“.

Оваа позитивна финансиска ситуација ќе се подобрува и во наредниот период, ако се знае дека следуваат два домашни меча со Барселона и Милан, кога трибините ќе преполни.

Сопственикот на Интер, Џанг Џиндонг, е 13-ти најбогат човек во Кина, богатство од 14 милијарди долари, па за него можеби 54 милиони и не се премногу пари, но за клубот Интер, секако се, особено што ова се приходи за само еден ипол месец, а сезоната е долга.

Оваа сума е околу 20 проценти од зацртаниот буџет на клубот. Двете победи во ЛШ се голема стимулација, а десетте милиони за само пет домашни меча, се уште еден плус.

Најнови вести