Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
10.10.2018

Ги нема Меси, Роналдо, Лева, тука се Стуани, Пјонтек, Пако

Водечките места во листата на стрелци во најсилните европски лиги ги држат не толку извикани напаѓачи.

Ако се навикнавме први стрелци во најсилните лиги да бидат Меси, Роналдо, Кејн, Салах, Левандовски, сезонава сликата е изменета, па на чело се не толку скапи играчи, или примерот во Англија каде што најефикасен е играч од средниот ред, а не напаѓач.

Неочекувана е листата на најдобри голгетери. Во Шпанија, најефикасен е Кристијан Стуани од Жирона, 32-годишен Уругваец познат како близок другар на Кавани.

Иако во Ла Лига играат и Меси, Диего Коста, Гриезман, Суарес, Бејл, Бензема, засега Стуани ги засени. Зад Стуани е Андре Силва од Севилја, каде што игра како позајмен од Милан, а на дебито во шпанската лига постигна хет-трик.

Во Италија, прв стрелец е Кжиштоф Пјонтек, кој летоска во Џенова дојде за 4 милиони евра. Девет гола на седум меча за Полјакот е старт од соништата во Серија А.

Пако Алкасер во дресот на Борусија Дортмунд даде шест гола за 81 минути игра и засега има двојно повеќе голови од Роберт Левандовски, кој е фаворит за признанието прв стрелец.

Во Премиер лигата, Еден Азар од асистент, се претвори во гол-машина. Азар редовно ги тресе мрежите и засега во грб му гледаат Агуеро, Кејн, Салах и останатите голгетери. Во минатата сезона Азар даде 12 гола, а сега по осум кола, веќе има седум голови.

Најнови вести