Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
10.10.2018

Реал сезонава се губи на гостински терен

Во минатата сезона „кралевите“ имаа проблем кога играа дома, сега е обратно.

Од шесте официјални натпревари кои Реал Мадрид сезонава ги одигра надвор од Мадрид, тимот на тренерот Хулен Лопетеги има само една победа, а дури четири порази.

Да биде драмата уште поголема, наредното гостување е кај Барселона на „Камп ноу“. Ако и таму не слават, Лопетеги ќе биде во голем проблем, можеби и ќе биде ставен крај на неговото шефување со стручниот штаб, иако засега има полна поддршка од фудбалерите.

Шпанските медиуми објавија дека Реал олку лош старт на гостувањата немал уште од сезоната 1981/82. Кралскиот клуб пред 37 години, на првите шест меча како гостин имаше по три порази и ремија. Тогаш тренер беше Вујадин Бошков, а играчи беа Камачо, Галјего, Штилике, Дел Боске, Хуанито, Сантилјана…

Дома, Реал во шпанската лига собра 10 од можните 12 бода, а и во ЛШ славеше над Рома. Но, проблем се гостувањата, без разлика во кое натпреварување.

Најнови вести