Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
10.10.2018

„Ураганот“ од Каролина го покоси Ванкувер

Кај Каролина хурикејнс, пет различни играчи постигнаа по еден гол.

Каролина хурикејнс има низа од три победи по ред во хокеарската НХЛ-лига, а овојпат жртва на „ураганите“ беше Ванкувер канакс. Каролина во првата третина даде три гола и го најави триумфот. Сите пет гола за домашниот тим беа дело на пет различни хокеари.

Торонто мејплс лифс против Далас старс покажа зошто е најефикасен тим во лигата и сега канадскиот тим има просек од 5 гола по натпревар по четири одиграни меча. За „ѕвездите“ ова беше прв сезонски пораз.

Илја Ковалчук се врати во НХЛ по пет години и даде гол, но тој погодок не беше доволен за ЛА кингс, кои загубија од Винипег. Нешвил предаторс на својот домашен меч не успеа да постигне гол, па Мајк Смит од Калгари флејмс дојде до 37-миот шут-аут во кариерата.

РЕЗУЛТАТИ: Каролина – Ванкувер 5:3, Колумбус – Колорадо 5:2, Филаделфија – Сан Хозе 2:8, Нешвил – Калгари 0:3, Винипег – ЛА Кингс 2:1, Далас – Торонто 4:7.

Најнови вести