Корисничко име Лозинка Пријави се
  • БОЈА:
27.1.2016

Македонија со пораз ги заврши настапите на ЕП

Машката ракометна репрезентација на Македонија е поразена Белорусија со 30:29 во последното коло од главната фаза и Европското првенство го заврши на 11-тата позиција.

Македонските ракометари настапите на ЕП ги завршија без победа, со две ремија и со четири порази на шесте натпревари.
Иако „црвено-жолтите“ беа фаворит пред средбата, првото полувреме заврши со еден гол предност на Белорусите, 14:13.
Македонија првпат поведе со 7:6, имаше и 10:9, но потоа во шест напади не постигна гол поради грешките на Филип Лазаров.
Борко Ристовски одбрани девет од 21 удар кон неговиот гол, а Кирил Лазаров постигна четири гола во првите 30 минути, кога крилата Дејан Манасков и Гоце Георгиевски останаа на клупата.
Белорусија го почна второто полувреме со серија од 7:1, а нашите ракометари со голема борба го израмнија резултатот на пет минути. Сепак, во финишот Белорусите беа поконцентрирани и ни го нанесоа вториот пораз во третиот меѓусебен дуел.
Капитенот Лазаров беше најефикасен во македонскиот состав со 10 гола, еден помалку од Пуховски кај Белорусите, кој беше прогласен за играч на мечот.

Најнови вести